Projektanci

Tytuly-08

KALINA BAŃKA | SZKŁO  Urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2013 roku jest asystentką w Pracowni Szkła w architekturze oraz Pracowni Podstaw Witrażu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prowadzonej przez prof. nadzw. Ryszarda Więckowskiego. Zrealizowała pięć wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach szkła i malarstwa w kraju i za granicą. Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła, designu, grafiki i malarstwa. W 2013 roku otrzymała nagrodę Prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz Stypendium Ministra Kultury i i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Założycielka marki Kelly Bubble – produktów tworzonych dla małych i dużych miłośników zwierząt z autorskimi wzorami na tkaninach. Jej działania projektowo – artystyczne balansują na pograniczu projektowania szkła, grafiki, malarstwa. W swoich projektach stara się wychodzić poza ramy dotychczasowego postrzegania szkła, często ukazując tradycyjne techniki w zupełnie nowym współczesnym kontekście.

http://kalinabanka.pl/

http://kellybubble.shopshood.com/


KATARZYNA BOGUCKA | ILUSTRACJA  Urodzona w 1985 roku w Łomży. Mieszka w okolicach Warszawy, między lasem a rzeką. W 2009 roku obroniła dyplom malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wszechstronna ilustratorka. Jej prace można zobaczyć zarówno na łamach prasy (m.in. Twój Styl, Zwierciadło, Wysokie Obcasy), w książkach dla dzieci, w animacji, jak i szeroko pojętym designie. Różnorodność wyzwań sprawia, że kolejne prace zaskakują oryginalnością, a jednocześnie są spójne z bardzo charakterystycznym stylem autorki. Jej znaki rozpoznawcze to geometryczne, nowoczesne sylwetki i kształty oraz niebanalna kolorystyka. Między współpracą z instytucjami kultury a klientami komercyjnymi znajduje czas na własne projekty, które można zobaczyć m.in. na nioska.com.

www.nioska.com
www.facebook.com/nioskacom


GrynaszStudio GRYNASZ STUDIO | DESIGN  Multidyscyplinarny zespół projektantów, wielokrotnie nagradzany we wzorniczych konkursach. Wystawiający się w kraju i za granicą. Eksperymentujący z nowymi materiałami i technologiami, chętnie sięgający do polskiego rzemiosła i tradycji. Ma na swoim koncie realizacje zarówno produktowe i wystawiennicze dla polskich i zagranicznych firm oraz instytucji, m.in.: Marbet, Meesh, MUJI, NAP, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Polska Akcja Humanitarna, Narodowy Instytut Audiowizualny.

www.grynaszstudio.com


PANI JUREKDESIGN  Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę. Cechą jej projektów jest niestandardowe podejście do przedmiotu. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję z użytkownikiem. Konceptualne podejście do przedmiotu i niechęć do dopowiedzenia jego funkcji, ale również upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Urodzona w końcu lat siedemdziesiątych, Pani Jurek chętnie czerpie z dziedzictwa tamtych lat: Hołduję hasłu „potrzeba matką wynalazku”. Wychowałam się w wielkiej płycie, gdzie przestrzeni jest tak mało, że wszystko trzeba kondensować, może stąd moje zamiłowanie do sprytnych rozwiązań. Lubię wymyślać „patenty”. W swoich projektach przestrzega idei zrównoważonego rozwoju i ekologicznego wyboru materiałów. Działa również w Stowarzyszeniu „Z siedzibą w Warszawie”, gdzie razem z Edytą Ołdak realizuje projekty społeczne oraz projekty w przestrzeni miasta. Mieszka i pracuje w Ignacowie pod Warszawą.

www.panijurek.pl
www.facebook.com/PaniJurek


WLenart

WIKTORIA LENART | DESIGN  Rocznik ’88, ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Jubilerstwo oraz Wzornitwo Przemysłowe na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wiedzę zdobytą w czasie studiów uzupełniła stażem w studio projektowym Code2Design w Stuttgarcie. Obecnie obejmuje stanowisko asystenta w pracowni Narzędzi i Środowiska Pracy na ASP we Wrocławiu. Od 2013 prowadzi Studio Lenart. Projekty m.in.: Worknest, Spot dla VOX, meble biurowe PLUS dla Balmy (wraz z Piotrem Kuchcińskim), Mio oraz Balance dla VOX (wraz z Joanną Leciejewska). Wyróżniona w Konkursie Make Me! 2010, Ikea My Way 2011, Design 28 Najlepsze Dypomy Projektowe 2013, finalistka Young Design 2013. Nagroda IF Design Award 2015, Dobry Design 2015, Złoty Medal CNW 2015, Must Have 2015 i 2016, Top Design Award 2016, Dobry Wzór 2016. Współpracuje m.in. z firmami: Meble Vox, Balma, Lupus73, Kriosystem i Sunelectro.

www.wiktorialenart.com


KMarusinska

KARINA MARUSIŃSKA | CERAMIKA  (ur. 1983) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Wzornictwo, Projektowanie Ceramiki (2003-2008). Odbyła studia w ramach programów stypendialnych na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao, Hiszpania (2007), w Instytucie Ceramiki w Guebwiller, Francja (2008), studia podyplomowe Design Management prowadzone przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2009–2010) oraz International Post-Graduate Course ‚Kaolin’ Art and Design in Contemporary Ceramics w ENSA Limoges, Francja i Jingdezhen, Chiny (2013–2014). Pracuje na wrocławskiej ASP jako asystentka w II Pracowni Projektowania Ceramiki Użytkowej (od 2010). Uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk projektowych (2015).

Artystka interdyscyplinarna, dydaktyk, animatorka społeczno-kulturalna. Prowadzi działalność organizatorską i popularyzatorską. Członkini kolektywu Food Think Tank (www.foodthinktank.pl), grupy performerskiej Łuhuu! (www.luhuu.pl) i nieistniejącej już grupy projektowej Wzorowo.

Sięgam po różnorodne media m. in. ceramikę i szkło, rzeźbę, instalację, video, performans. Cenię rzemiosło. Poza materialnym efektem pracy, istotny jest dla mnie proces powstawania oraz interakcja z odbiorcą. Poruszam się w określonych kontekstach sytuacyjnych, społecznych, kulturowych, historycznych. Tworzę obiekty parafunkcjonalne oraz projektuję przedmioty codziennego użytku, które w sposób ironiczny komentują rzeczywistość. Kieruję się zasadami zrównoważonego rozwoju.

www.marusinska.pl


BŚniegula

BARBARA ŚNIEGULA | CERAMIKA  Projektant ceramiki, historyk sztuki, animator zajęć plastycznych. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Wzornictwo ze specjalizacją Ceramika oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Posiada wiedzę i doświadczenie w procesie tworzenia ceramiki użytkowej i artystycznej. Specjalizuje się w projektowaniu ceramiki i w wypałach plenerowych ceramiki, wywodzącą się z Japonii, techniką raku. Współzałożycielka grupy ceramików Rach Ciach, członek Koła Naukowego Studentów Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu, organizator plenerów ceramicznych, uczestnik wystaw, warsztatów i konkursów w kraju i za granicą (w tym: warsztat ceramiczny z Anne Bulliot i warsztaty z dziećmi w ekstremalnych warunkach na Festiwalu Wysokich Temperatur 2010 we Wrocławiu). Ukończyła Kwalifikacyjny kurs pedagogiczny ASP we Wrocławiu uzyskując kompetencje do prowadzenia warsztatów ceramicznych dla dzieci i młodzieży. W pracy edukacyjnej największą uwagę zwraca na zindywidualizowany proces twórczy, podczas którego rozwijane są takie cechy jak: umiejętność pracy w grupie, wytrwałość w dążeniu do celu, zdolności manualne, oraz motoryka mała, tak istotna w rozwoju dziecka przedszkolnego. Prowadzi Autorską Pracownię i Galerię Designu NADO we Wrocławiu. Jej projekty ukazały się w publikacji Hand made by POKL promującej polskie wzornictwo. Jej inspiracją jest człowiek – mały i duży – jego metamorfozy i relacje z otoczeniem. Jej twórczość jest odpowiedzią na wewnętrzną potrzebę piękna, w jego klasycznym rozumieniu jako dobro, drzemiące w każdym z nas. Projektując i przekazując swą wiedzę innym, podkreśla estetyczną wagę wszystkich rzeczy, którymi się otaczamy i których doświadczamy. Każda chwila jest wyjątkowa przez swą niepowtarzalność. Każdy człowiek jest wyjątkowy przez swą indywidualność. Każda rzecz ma większą wartość poprzez swój unikatowy charakter. Największa radość to świeże spojrzenie dziecka na przedmiot, odkrywanie przez nie nowych, osobistych treści zawartych w codziennych rzeczach, tworzenie własnych, małych historii, które, zamknięte w wytworach naszych rąk, będą znakiem naszej obecności dla innych.

www.sniegula.pl


WITAMINA DDESIGN  Pracownię projektową i autorską markę założyli na początku 2013 roku. Projektują i produkują meble i inne obiekty domowe i ogrodowe. Stawiają na jakość, rzemiosło, lokalną tożsamość, prostotę i ponadczasowość form. Współpracują z lokalnymi wykonawcami, ale nierzadko sami dopieszczają swoje produkty. Materią z jaką najbardziej lubią się zmagać jest lite drewno. Łączą je z innymi materiałami szukając nowych rozwiązań.

W ramach pracowni projektowej podejmują się zadań konkursowych, realizują projekty na specjalne zamówienia, oraz projekty dla przemysłu. Ich osiągnięcia: pierwsze miejsce w konkursie na zestawy mebli miejskich dla Gdańska; wyróżnienie w konkursie na grzejnik inspirowany tematyką SLOW – Terma Design 2014; wyróżnienie w konkursie na stojak rowerowy „Rowerem do kultury”; projekt na wystawę główną Gdynia Design Days 2015 „Sieci”.

www.witaminadprojekt.pl


WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ | ARCHITEKTURA  Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej jest jedną z wiodących szkół architektury w Polsce. Kształcenie przyszłych absolwentów opiera się na programach nauczania łączących techniczne i humanistyczne aspekty edukacji architekta i planisty przestrzennego. Program studiów zapewnia możliwość rozwijania indywidualnych predyspozycji studentów do kreowania przestrzeni i form architektonicznych, z poszanowaniem środowiska człowieka. Poza programem nauczania, na Wydziale działają liczne koła naukowe. Poszerzają one wiedzę z zakresu projektowania i kreowania jak również wzmacniają współpracę naukowców i studentów z sektorem publicznym oraz prywatnym. Jednym z kół jest eko_studio, które w swym działaniu podejmuje ważny nurt zrównoważenia w architekturze pogłębiając aspekty ekologiczne, energooszczędne i społeczne w projektowaniu.

Anna Bać – dr architekt, adiunkt na Wydziale Architektury PWR, pracownik Zespołu Dydaktycznego Architektury Mieszkaniowej, prowadzi zajęcia z projektowania budynków i zespołów mieszkalnych i usługowych, inicjatorka studenckiej akcji ‘projektuj z sercem’ – poświęconej architekturze bez barier. Studia na WA PWr. uzupełniane licznymi praktykami projektowymi w Polsce i zagranicą. Uzyskała dyplom z pedagogiki Marii Montessorii, zwolenniczka komunikacji bez przemocy, trenerka rozwoju osobistego. Praca doktorska na temat projektowania obiektów oświatowych z perspektywy współczesnej edukacji oraz psychologii dziecka, uzyskała nagrodę Ministra Infrastruktury. Od 2003 roku jest związana z problematyką architektury ekologicznej i energooszczędnej, od 2010 specjalizuje się w zagadnieniach architektury zrównoważonej. Wspólniczka w biurze projektowym grupa synergia, członkini IARP oraz SARP. Autorka wielu publikacji polskich i zagranicznych, propagatorka projektowania zintegrowanego i architektury w kontekście efektywności energetycznej, dobrobytu społecznego i ochrony środowiska naturalnego. Prywatnie miłośniczka tańca i pływania w naturalnych zbiornikach wodnych.

Piotr Michalski – architekt, absolwent i doktorant Wydziału Architektury PWr. Doświadczenie zawodowe zdobywał w wielu biurach projektując zarówno osiedlowe „Spożywczaki” jak i duże kompleksy biurowe. Obecnie zajmuje się efektywnością energetyczną, obiektami zero-energetycznymi i architekturą zrównoważoną, która jest tematem jego pracy doktorskiej. Prowadzi zajęcia na WA PWr z projektowania budynków mieszkalnych i usługowych, jest twórcą szkoleń podnoszących umiejętności w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów niskoenergetycznych oraz organizatorem warsztatów studenckich. Prywatnie miłośnik blues’a i niespełniony gitarzysta.

Lea Kazanecka-Olejnik – architekt, absolwent Wydziału Architektury PWr., student Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Praktykę zawodową rozpoczęła od pierwszych lat studiów, projektując domy jednorodzinne oraz nieduże obiekty biurowe i przemysłowe. W 2013 r. otrzymała nominację do nagrody najlepszego absolwenta Politechniki Wrocławskiej. Pasjonuje się mobilnością i ruchem w architekturze, czemu poświeciła swoją pracę magisterską. Prywatnie fanka rocka i czekolady.

Zuzanna Góra - architekt, absolwent Wydziału Architektury PWR. Doświadczenie zawodowe zdobywała już na studiach, kontynuując praktyki projektowe w kilku uznanych biurach architektonicznych. Interesuje się architekturą zrównoważoną, w szczególności jej aspektem społecznym i kolektywnymi formami współżycia, czemu poświęciła swoją pracę magisterską. Obecnie zajmuje się dostępnością budynków dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Miłośniczka pingwinów, pasjonatka sportów, fanka Miedzi.

www.wa.pwr.edu.pl
www.facebook.com/wapwr


kabopydo

KABO & PYDO  | DESIGN Interdyscyplinarne studio projektowe. Kreują produkty. Wspierają cały proces wdrożenia produktu. Poprzez funkcjonalność i estetykę danego przedmiotu odpowiadają na potrzeby użytkowników, dając im równocześnie pozytywne doświadczenia w każdym punkcie styku. Szukają i rozwiązują problemy z otoczenia człowieka oraz zauważają i wykorzystują potencjalne szanse.

Projektują dla przemysłu m.in. produkty (np. ceramikę, szkło, meble, oświetlenie), opakowania, pełną komunikację wizualną. Są otwarci na różne branże.

http://kabo-pydo.com/