O co chodzi w projekcie?

o co chodzi

 

Jak często i kiedy odbywają się warsztaty i spotkania?
Harmonogram warsztatów dostępny jest na stronie internetowej projektu w zakładce PROGRAM. Warsztaty odbywają się w tygodniu, w godzinach popołudniowych albo w soboty. Terminy warsztatów dodawane są sukcesywnie, co oznacza, że nie podajemy wszystkich terminów warsztatów z góry. Prosimy odwiedzać naszą stronę internetową i zaglądać do zakładki PROGRAM/WARSZTATY.

Jaki jest zakres poszczególnych grup? Na czym polegają zajęcia?
Warsztaty prowadzone są w ramach kilku grup tematycznych: design, szkłoilustracja, architektura, ceramika i prowadzone są przez znanych oraz cenionych projektantów (więcej informacji o prowadzących znajduje się w zakładce PROJEKTANCI). Każdy z prowadzących specjalizuje się w różnych dziedzinach projektowania, stąd podział na grupy tematyczne. Celem warsztatów jest pobudzenie kreatywności u dzieci, wprowadzenie ich w różne dyscypliny projektowania oraz umożliwienie im podjęcia działań twórczych. Wszystkie scenariusze zajęć przygotowywane są przez projektantów w taki sposób, by udział dzieci w warsztatach wspomógł rozwój ich sprawności manualnych i rozbudził ciekawość w obszarze designu i sztuki. Zwieńczeniem każdego cyklu warsztatów jest podsumowanie pracy i prezentacja projektów opracowanych podczas zajęć. Natomiast finałem naszych wszystkich działań jest wystawa.

Czy jak dziecko ominie część warsztatów to wpłynie to jakoś na dalsze zajęcia?
Warsztaty w każdej grupie tematyczne podzielone są na etapy: Doświadczanie, Kreowanie, Realizacja i Wystawa. Podczas pierwszego etapu dzieci zapoznają się z podstawowymi pojęciami z dziedziny designu i sztuki, odwiedzą ciekawe miejsca związane z branżą kreatywną, tak by w kolejnym etapie Kreowanie przystąpić wspólnie z projektantami do opracowania własnego, niepowtarzalnego projektu, który zostanie zaprezentowany na Wystawie. Każde zaplanowane warsztaty są kontynuacją następnych, dlatego wskazane jest by dziecko uczestniczyło we wszystkich zajęciach.

Jakie są różnice między poszczególnymi blokami programowymi?
Każdy z bloków programowych poświęcony jest innej dziedzinie projektowania i skupia się na powstaniu jednego konkretnego projektu. W czasie warsztatów powstaną równe formy ceramiczne (ceramika) i szklane (szkło), dzieci zaprojektują różne przedmiotu użytkowe (design), będą pracować nad projektem przestrzeni (architektura) oraz stworzą swoje własne projekty graficzne (ilustracja). Obszar twórczych działań jest bardzo obszerny więc każde dziecko powinno znaleźć tematykę, która jest najbliższa jego zainteresowaniom.

Czy mogę zapisać dziecko do kilku grup tematycznych?
Zależy nam by w projekcie mogło wziąć udział jak największa liczba dzieci, dlatego zakładamy, że każde dziecko może wziąć udział tylko w jednej grupie tematycznej. Jednak jeśli są wolne miejsca na dany warsztat, to można z niego skorzystać niezależnie od tego, czy wcześniej uczestniczyło się już w warsztatach, czy nie.

Czy zadatek mam wpłacić raz na cały projekt czy przed każdym warsztatem?
Często spotykamy się z taką sytuacją, że rodzic zapisuje dziecko, potwierdza obecność a później nie przychodzi na zajęcia. Potencjalnie wolne miejsce w tym wypadku przepada, a mogłoby skorzystać z niego inne dziecko. Aby uniknąć takich sytuacji, wprowadziliśmy zadatek, który jest zwracany tuż po warsztatach. Prosimy o wpłacenie zadatku przed każdym spotkaniem.

Czy rodzice mogą uczestniczyć w warsztatach?
Nie, rodzice zostawiają dzieci pod opieką prowadzących.

Czy w projekcie mogą uczestniczyć młodsze dzieci?
Projekt skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (7-18 lat), dzieci młodsze zapraszamy na inne warsztaty organizowane przez CRZ Krzywy Komin.

Co z pracami, które powstaną w trakcie warsztatów? Czy dzieci mogą zabrać je do domu?
Zwieńczeniem projektu jest wystawa, która jest zaplanowana na grudzień 2016 r. Wystawa obejmuje prezentację efektów współpracy dzieci z zawodowymi projektantami. W czasie jej trwania będzie można zobaczyć pracę stworzone przez dzieci podczas trwania całego projektu oraz projekty stworzone przez projektantów. Zgodnie z regulaminem projektu, prace stworzone na warsztatach są własnością Fundacji Open Mind.