O projekcie

KIDS DESIGN SPACE – Dzieci Projektują Przestrzeń to coś, o czym marzy każde dziecko – kilkumiesięczna niezwykła przygoda. Podczas spotkań z zawodowymi projektantami i artystami, dzieciaki niczym w dzikiej dżungli, będą miały okazję przedrzeć się przez gąszcz pomysłów, pobrudzić się farbą i klejem, a przede wszystkim zagłębią się w prawdziwą puszczę projektów. To będzie wyjątkowa szkoła przetrwania, w której nikt nikogo nie strofuje, nie każe myć rąk i nie zabrania marzyć! O nie! Bo dorośli, którzy będą pracować z dziećmi, doskonale wiedzą, że tylko poprzez takie harce można naprawdę poznać świat. I co najlepsze, pomogą swoim małym towarzyszom w gęstwinie rysunków oraz pomysłów upolować najlepsze kąski, zamieniając ich marzenia w prawdziwe przedmioty!

Dzieci w ramach pięciu grup tematycznych: design, architektura, ceramika, szkło oraz ilustracja wezmą udział w szeregu spotkań i warsztatów podzielonych na cztery etapy: Doświadczanie, Kreowanie, Realizacja i Wystawa. Z najmłodszymi współpracować będzie 10 projektantów i grup projektowych, którzy wspólnie z dziećmi stworzą kolekcję przedmiotów rodem z bajkowych tropików, pełnych życia i dzikiej swobody!

Lokalni projektanci, ceramicy, ilustratorzy, rzemieślnicy, architekci i animatorzy kultury zaproszą dzieci do swoich pracowni, galerii, muzeów oraz na uczelnie wyższe. Opowiedzą o pracy twórczej i poprowadzą warsztaty kreatywne. Najmłodsi zostaną wprowadzeni w tajniki projektowania i architektury, rozwiną wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne oraz wykształcą swoją wrażliwość estetyczną.

Podczas tego etapu dzieci pod okiem znanych i cenionych grup projektowych – ilustratorów, ceramików, architektów, designerów oraz artystów – stworzą szkice i projekty funkcjonalnych przedmiotów, o których zawsze marzyły. Dziecięce koncepcje posłużą projektantom za punkt wyjścia i inspirację do dalszej pracy nad produktem końcowym, który z powodzeniem mógłby zostać wdrożony i udostępniony szerokiemu gronu odbiorców.

Projektanci:

Kalina BańkaKatarzyna BoguckaGrynasz StudioPani Jurek | Wiktoria LenartKarina MarusińskaIza RutkowskaBarbara Śniegula | Witamina D | Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej


W ramach tej części programu profesjonaliści skupią się na opracowaniu dziecięcych koncepcji projektowych. W tym czasie najmłodsi (wspólnie ze specjalistami)  przygotują kampanię promującą działania w ramach projektu i stworzą animację informującą o wystawie finałowej.  

Grudzień 2016

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane prace wszystkich uczestników i ich mistrzów. Wzbogaci ją fotorelacja oraz prezentacja multimedialna dokumentująca przebieg warsztatów. Podczas wystawy odbędzie się również panel dyskusyjny „Rozmowy przy drugim śniadaniu”, który podsumuje dotychczasowe działania i uzyskane rezultaty, co pozwoli nam na kompleksowe przygotowanie się do wystawy finałowej planowanej na maj 2017 r. Na tym etapie dzieci wezmą również udział w szeregu warsztatów twórczo-edukacyjnych, które nie tylko pobudzą ich kreatywność, ale pozwolą poczuć im się samodzielnymi twórcami.